İstanbul'a dair ne varsa!

Sultangazi Geleceğe Hazır

İnanç, samimiyet, çalışmak… İstanbul’un en genç ilçelerinden Sultangazi’de 24 saatlik hizmetin parolası, anahtarı bu üç felsede gizli… 7/24 esasına dayalı şekilde durmadan, yorulmadan çalışan kurucu belediye başkanı Cahit Altunay ve ekibi, adı sanı bilinmeyen, sadece birkaç muhtarlıktan ibaret olan bölgeyi bugün itibar gören bir şehre dönüştürdü. Üniversite ve sağlık yatırımlarıyla, sosyo-kültürel projelerle yaşayan ve yaşatan bir kent olan Sultangazi’nin başarılı belediye başkanı DERGİSTANBUL’un sorularını yanıtladı…

– Sultangazi, 9 yıl önce siz göreve başladığınızda birkaç park dışında hiçbir eserin olmadığı büyük bir bölgeydi. Şimdi baktığımızda her yanı eserlerle donatılmış, gelişmiş bir ilçe görüyoruz. İlk gün gördüğünüz hangi eksiklikler giderildi?

Gaziosmanpaşa’dan ayrıldıktan sonra ciddi bir imaj sorunu yaşayan olan bir Sultangazi vardı. Birinci önceliğimiz bu imajı değiştirmekti. Yani olaylarla anılan bir ilçe değil, projeleriyle söylenen bir ilçe arzusu ve erdemi vardı. İlk göreve geldiğimizde ziyarete gelen televizyon kanalı temsilcileri, ‘Koltuğu olmayan Başkanmışsınız diye duyduk’ diyerek geldiler. Biz de o zaman ‘koltuk kapmaya değil, koltuk yapmaya geldik’ sözleriyle yanıt vermiştik. Belediye için kiralık yer bile bulmakta zorlandığımız o günlerde, bir kardeşimizin kendisi için hazırladığı bir işyerini vazgeçmesi üzerine kiralama fırsatı bulduk. 5 yıllık o süreçte meclisimiz, “gün görmeyen” bodrumda 5 yıl sürdü. Yemeğimiz de çatı arasında oldu. Ama elhamdülillah, tencerede pişirdik, kapağında yedik fakat bu günlere geldik. Bugün geldiğimiz noktaya bakıldığında da diğer ilçelerle mukayese edemeyiz. Çünkü bir şeyin üzerine koyarak geldiler. Biz sıfırdan başladık. Kurucu belediye başkanı ve ekibi olarak belki birkaç muhtarlık binasından başka bir şey yokken bugün itibar gören bir şehir olduk. Bugün bir estetik, bir mimari kazandık.

İNANÇ, SAMİMİYET VE ÇALIŞMAK…

İnsanların yaşam tarzına katkı sağlayan projeler ürettik.  O zamanlar nikâh kıydığımda çoğu bir başka ilçede oturmayı tercih ederken, bir kimlik bile değiştirmek için yakın bir ilçeye giderken bugün tüm ihtiyaçlarını bünyesinde, ilçesinde karşılayabilen ve oturmak için de ilçesini tercih eden insanların oranı o güne karşılaştıramayacak kadar büyüdü.  Yine başka iş kollarının sahipleri de artık burada yer almaya ve yatırımlarını çoğaltmaya başladılar. Sultangazi’nin bir gelecek olarak görülmeye başlanması bizi de son derece umutlandırıyor. Tabi o zamanlar hep bir şey söylerdim. Üç şeye bağlı kalacağız; birincisi önce olabileceğine inanacağız, ikincisi samimi olacağız, üçüncüsü de çok çalışacağız.

Şimdi bakıyorum 9 yıllık bir süreç geride kaldı. Toplu açılışlar yapıyoruz, Cumhurbaşkanımızı getirdiğimizde hiçbiri 15-20 milyondan aşağı olmayan yatırımlarla 7-8 tane birden açıyoruz. Belediye binamız 100 milyona yakın bir yatırımdı. Bunları açıyoruz. Şimdi 250 milyonluk hatta içindeki malzemelerle birlikte 500 milyonluk yatırımların olduğu hastanelerimizi açmak için hazırlanıyoruz.  Öbür taraftan ne eksik diye kendimize soruyoruz; sadece 9 yıl önce 5 tane lisemiz varken bugün 25 adet liseyi geçti.

– Hiç üniversite yokken inşaatı devam eden 3 üniversite ile “üniversiteler şehri” olarak anılmaya başlandınız.

Hiç üniversitemiz yokken bugün 3 tane sadece belediyemiz imkânlarıyla yapılıyor. Bunlar bize şunları kazandıracak: Belediye başkanı sadece çöpü toplayan, yolu, kanalı yapan değil bu ilçenin ekonomisine de yön veren, sosyal hayatı da güzelleştiren aynı zamanda istidamda sağlayan ve gelecek için proje üreten bir konumdadır. Dolayısıyla bu ilçenin geleceğini yönlendiren insandır. O halde biz eğitimde, sağlıkta, yeşil alanlarda gereği kadar üretim yapmazsak, vatandaşın ihtiyacını karşılayacak bu hizmetleri çok kısa zamanda üretmezsek eskisi gibi kaybolan yılları telefi etmek çok zor olacaktır. Bu hükümet geldiğinden beri en önemli ifadesi şudur; ‘Biz hizmet hükümetiyiz, eser hükümetiyiz’ hakikaten bunları yapıyoruz. Proje üreten ister CHP’li, ister MHP’li olsun isterse AK Partili olsun hiçbirine hükümet sağır kalmadı, o sese kulak verdi ve o projeyi hayata geçirmek için destekledi. Bugün bakın metrolara, Kadıköy’den de Maltepe’den de Kartal’dan da Çatalca Silivri’ye kadar metrobüslerle de şehrin her tarafına büyükşehir nakış gibi işledi. Parti ayrımı yapmadı. Gerçekten hizmet hükümetiyiz.

Türkiye’de üretilen spor ayakkabılarının 4’te 3’ü Sultangazi’de üretiliyor. Dolayısıyla ekonomi de burada canlı. Tekstilde 70 bin, ayakkabıda da 40-50 bin civarında istihdam var. Yani ilçede 120 bin insan bu sektörden ekmek yiyor. Nerdeyse her aileden bir kişi bu sektörde çalışıyor. Bu inanılmaz bir katkı sağlıyor. Bu, olayları önlüyor, yanlış yapmaları önlüyor.

– Sağlıkla ilgili ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

İlçemizde sağlık sektörü çok genişliyor. 3-4 özel hastanemiz vardı ama yatak kapasiteleri düşüktü. Ancak şimdi çok nitelikli bir hastane yaptık. Bu açığı gördük. Yapacağımız hastanede 24 metrekareye bir hasta düşüyor. Bu hastanemiz 3-4 ay sonra bitiyor. Haziran-Temmuz gibi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin buraya taşınacağı ifade ediliyor. Bu kesin gibi, burada görevlendirme yapıldı. Biz bu hastanenin hemen yanına üniversiteleri yapıyoruz. Teorik, pratik bir arada olsun diye. Diş hekimliği, sağlık bilimi, sosyal bilimler gibi. Bu da büyük bir avantaj. Hastane, 600 yatakla kalmıyor. 178 yoğun bakım yatağı olan, onunla beraber 800 yatak, 30’dan fazla ameliyathanesi olan ayrıca deprem veya bir yangın olduğunda -2’de 52 yataklı çok donanımlı bir yoğun bakım ünitesi var ki izole edilmiş, her şeyden korunaklı çok özel bir yapı da var burada. Yanındaki boş alanı da değerlendirmek istiyoruz. Sağlık Bakanımız ile görüştük inşallah 1000 yatağa çıkarıp bir şehir hastanesi konumunda olacak.

55 BİN METREKARELİK MEYDAN

Bunların yanında buraya çok ciddi bir otoparka ihtiyaç var. Yapacağımız meydan çalışması ile altına 2 bin araçlık otoparkıyla belediyede 1200, hastanede de 1400 adetlik otopark var. Üzerinde 45 bin metrekarelik meydana ilave olarak karşı tarafında da 10 bin metrekarelik bir yeşil alanımızı da park yapacağız. Dolayısıyla 55 bin metrekarelik şehir merkezinde bir meydanımız da olacak. Bu çalışma için de bu yıl kazma vurulacak.

“TEKSTİL BAĞIŞLARIYLA FAKİRLERİ GİYDİRİYORUZ”

– Sosyal belediyeciliğin gereği olan sosyal destekler peki?

Günlük 2 bin aileye sıcak yemek veriyoruz. 4 nüfus ile çarptığınızda 8-10 bin gibi ihtiyacı olan çalışabilecek durumu olmayan ya yaşlı ya engelli ya da kimsesi olmayan kişiler. Ayrıca erzak desteği de sağlıyoruz. Kıyafet noktasında ciddi katkılar sağlıyoruz. Bu ilçedeki fakirleri giydiriyoruz. Tekstil cennetiyiz dedim ya. Bu insanlar bize bağışlarda bulunuyorlar. Nereye verdiğimizi görüyorlar. ‘Elden ele yardım merkezi’ adını koyduk. Kaç nüfuslu bir aile, kirada mı, fakir mi, işte çalışanı var mı, kaç çocuk var, giderlerini tespit edip tüm bunları ölçerek onlara bir kart veriyoruz.  Diyoruz ki ‘ihtiyaca göre kart’. Birilerine 600 puanlık bir kart veriliyor ama bir diğerinin durumuna göre 1600 puanlık bir kart veriyoruz. O da geliyor o kart ile o mağazaya giriyor hiç kimse ile muhatap olmadan ihtiyaçlarını alıyor getirip masaya koyuyor. Bu sistem 6-7 senedir var ve çok sık denetliyorum ben burayı.

MAHKUM AİLELERİNE YARDIM

‘Ben de varım’ projemiz var bizim. Genç yaşta eşi suça karışmış genç bayanlar var. Küçük çocuklar kalmış. 2-3-4 çocuk. Bu kadınlarımız onlara mı bakacak, çalışıp kendisinin ekonomik getirisini mi sağlayacak ve kimsesi yoksa belki eşine de kaynak ayırmak zorunda kalacak. Nasıl olacak bu iş? Biz ilçedeki bu durumdaki mağdur aileleri tespit ettik. Daha sonra madem biz bu kadar tekstil, ayakkabı zenginiyiz dışarıya iş verdirelim bunlara ve bu işleri bu mahkum ailelere verdirelim. Böylelikle eve iş gönderme olayını başlattık. Kadın çocuklarını bırakmadan evinde hem onları gözetecek hem de onların ihtiyaçlarını karşılayacak. Bu sistemi geliştirdik. Ne eksik kalıyorsa biz tamamlama noktasında gayret gösteriyoruz.

YAŞLILARA KATILIM İSTİHDAM PROJESİ

Yaşlılara Katılım İstihdam Projemiz var. Bu ne demek? Biz bunları bir yıl boyunca eğittik. Talep eden ilgi duyan hanımefendi veya beyefendi kim ise alıyoruz. Doktorlarımızla beraber 4’er aylık periyotlar halinde yılda 3 kez bir yaşlıya nasıl bakılır, bir hasta için bakım ne demek ve nasıl olur eğitimlerini veriyoruz. Bir yılın sonunda sertifika töreni yaparak sonuçları görelim dedik. Bunların çoğuna istihdam sağlıyoruz. Hasta bakıcı olarak hastanelere, polikliniklere, ASM’lere  girebiliyorlar ve onlara iş garantisi de verdik.

– Mahalle Hizmet Tesisleri Altın Karınca’dan ödül kazandı ?

Biz göreve gelmeden önceki projelerimizden biriydi bu proje. Ben iki projeyi çok önemsiyorum demiştim. İlk yaptığımız toplantıda arkadaşlara bu ilçede bir tane sokakta pazar kalmayacak demiştim. 500 binin üzerinde nüfusu olan, 15-20 mahallesinde sokakta pazar kurulan büyük pazarları olan bir ilçe. Bizim bir avantajımız vardı. Geldiğimizde yer kalmamış gibi bir olasılık yoktu, tam tersine her şeyi biz dizayn edecektik. Hemen bu yerleri tespit ettik. İlçe adı daha yeni açıklanmışken her mahallede kurulan pazar caddesine en yakın noktadaki arsayı ya satın aldık ya da kamulaştırdık. Bir şekilde oradaki pazar yerine bulduk. Bütün mahalleler için önce işaretleri koyduk. O yerleri imara açmadık. O yerlerin hepsi bugün birer pazar alanına, Mahalle Hizmet Tesislerine dönüştü.

Mesela bir tanesinde 14 fonksiyon var. Özellikle kotlu yerleri seçtik.  Bu yerlere alttan girdiğinizde pazara ya da otoparka giriyorsunuz ama üstten girdiğinizde bir yaşam merkezine giriyorsunuz. Üsten girdiğiniz de neler var? İSMEK, Aile Sağlığı Merkezi, Hızır Acil, Gençlerimiz-çocuklarımız için Etüt Merkezi, PTT, Gençlik Meclisi, Hanımlar Meclis Salonları, Çok Amaçlı Salonlar (her türlü taziyeden tutun, sıra gecesi-yaren gecesi için kullanılmaya müsait halılı sedirli yerler), Kütüphane, Sosyal Tesis var yani her şey bir merkezde toplanmış durumda.  Bu tesise günde 5 bin kişi girip çıkıyor.

– Sultangazi’de Kentsel Dönüşüm ne durumda?

Bir mahalleye vatandaşın kendi kendinin dönüşmesini sağladık. Bütün planlarını yaptık, projelerinin nasıl olabileceğini onlara gösterdik. Bu şekliyle mahallenin şu anda 3’te 2’si dönüştü.  Dedik ki, 5 katı geçmiyorsunuz. Taban oturumu yüzde 35, zemin+12 hakkı da veriyoruz o zaman taban oturumu yüzde 15’i geçemiyor. Bu şekilde büyük bir bahçe alanı kalıyor. Ama ilçemde en yüksek zemin +12 kattır. Bizde bunun üzerinde bir kat göremezsiniz. Bu en son sınır bu da her tarafta yapılmıyor. Yunus Emre Mahallemizde bir yıl içinde kentsel dönüşüm 5 bine çıkacak konut olarak. Diğer tarafta Cumhuriyet Mahallemizde dönüşüm ile ilgili imza toplama aşamasındayız. Zannediyorum onu da TOKİ ile götüreceğiz. 1150 konutluk bir yer.

ÜRET-AKTAR-BOŞALT YÖNTEMİ

Vatandaşımıza ‘Eskiyi bırak yeniyi al’ diyoruz.  Metrekaresine metrekaresi kadar veriyoruz. Otoparkı, asansörü olmayan binalar için yenilerinde bunları sağlıyoruz. Kendi çevresinden kopmadan aynı komşular ile o tarafa geçiriyoruz. Buna biz ‘Üret-Aktar-Boşalt’ diyoruz. Boşalttıktan sonra devamında yeni bakanlar kurulu kararıyla aynı güzergâhta bulunan boş arsalara önce yapacağız hemen yanındaki mahalleyi taşıyıp onun boşalttığı yere hemen diğerini taşıyacağız.

– TEM Metris Kavşağı Projesi Sultangazi’ye ne kazandıracak?

Sultangazi ve Gaziosmanpaşa’nın hararetle beklediği gerçekten çok zahmet çektiği bir noktaydı. Bu proje mutlaka bitirilmeli ve yapılmalı diyordum. Sağ olsun büyükşehir belediyemiz duyarlılık gösterdi. Karayollarından da izni aldı, projelerini de üreterek şu anda başladı. Çalışma anında bile vatandaşın bunu görmesi ve bir umut olarak biteceğini bilmesi bizi rahatlatıyor. Metris Kavşağı bir çile haline gelmişti. Sabah akşamı bırak diğer zamanlarda bile yoğun bir trafik ile karşı karşıya idik. İlçe girişleri çok sıkıntılıydı. Bu kavşak ile ilçenin yeni bir girişi oluyor. Hem bizi hem de Gaziosmanpaşa’yı iyi oranda rahatlatacak. Bu yüzden bir an önce bitirilmesini istiyoruz.

– Kuzey Çevre Yolu projesi?

Bu yol bize çok fayda sağlayacak. Vatandaşın inanılmaz şekilde rahatsız olduğu taş ocakları mevkiindeki yerleşime en yakın alan ocakların ikisini kapatarak geçiyor. Hatta biraz daha ilerisinde kamulaştırma yaparak yol güvenliğini almak için yine ocaklar tarafına doğru toz olayını bizden uzaklaştırıyor. En önemli tarafı bu. Vatandaşın bu tozdan olan rahatsızlığı biraz daha minimize ediliyor. Bu yolla beraber kamyonlar yerleşim alanının tam sınırından, evlerin yanından geçerken 10 bin kamyonun şimdi yerleşim alanından değil de ocaklar yönünden yani boş alandan geçecekleri ve şehrin dışına çıkacakları için biz burada çok rahatlama sağlayacağız.

– Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bilim Merkezi büyük ilgi görüyor. Sayın başkan, bu ilgi nereden geliyor?

Burada biz farklılıkları ortaya çıkarıyoruz ondan ilgi görüyor. Çocuğun okulda görmediği, başka yerde bulamadığını burada bulabiliyor. Özel eğitimci arkadaşlarımızı hizmet alımıyla alıyoruz ve burada bu çocukların iyilerini de seçiyoruz. Yani üstün zekâlı, vasıflı çocuklar buraya geliyorlar. Bu çocuklar milli eğitim ile ortaklaşa çalışarak tespit ediliyor. Bu çocuklar burada her türlü havacılık, uzay araştırmaları hangi konuda eğilimli ise bunları burada bu dersleri alabiliyorlar. Yani biz bu merkezimizde, çocukları bilimle buluşturmayı, farklı mesleklere yönelecek gençleri “bilimi” hayatlarının her alanıyla bütünleştirebilmelerini amaçlıyoruz. Bilim Merkezi çocukların ilgi alanlarına göre farklı bilim atölyelerinde ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerini sağlıyor.

– Peki eğitime yönelik yaptığımız bazı yatırım ve projeler neler?

Yaptığımız imar uygulamaları ve çalışmalarıyla; 28 yeni okulun yapımı tamamlandı. 5 okulun yapımı devam ediyor, 5 okul ise ihale aşamasında. 8 okul binası yatırım programına alındı. Eğitime yönelik yatırımlarımızı yeni üniversiteler ile taçlandırıyoruz. Yapımını üstlendiğimiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun inşaatı hızla yükseliyor. Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu’nun inşaat çalışmalarına başladık.

Gençlerimizin; eğitsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerle yaşam kalitesini arttırması amacıyla gençlik merkezlerini hayata geçiriyoruz. Bu amaçla İsmetpaşa Mahallesi’nde yapımına başladığımız gençlik merkezi bitme aşamasına geldi. Sultançiftliği Mahallesi’nde başlattığımız gençlik merkezinin ise Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’ın katılımıyla temelini attık.

40 okulumuza konferans salonu yaptık. -Okul öncesi çocuklarımızın ruhsal ve bedensel gelişimine katkı sağlamak amacıyla İlçemizdeki tüm ana sınıflarına toplam 138 adet oyuncak kütüphanesi kurduk.Her yıl ilçemizde eğitim gören tüm öğrencilerimize ücretsiz defter dağıtıyoruz.

– Sultangazi’nin sportif hayatı ve genç nüfusa dair yapılanlar hakkında bilgi verir misiniz.

Hizmete açtığımız e-kütüphanede dijital ortamda bulunan 17 bin kitap gençleri bekliyor. İleriye yönelik olarak bu kitap sayısını arttıracağız. Öte yandan gençlerimizin daha fazla sosyal hayatın içerisinde olması amacıyla; İzci kampı, Yüzme kursları, Buz pisti, Kültür gezileri, Gençlik kampları düzenliyoruz. Her yıl okullararası spor turnuvası düzenliyoruz. Çeşitli spor branşlarında yapılan turnuvalara her yıl 2 bin gencimizi sporla buluşturuyoruz.

“Geleceğimiz Sporla Büyüsün” projesi kapsamında okullarımızda atıl durumda olan yerleri kapalı spor salonu olarak düzenledik ve malzeme ihtiyaçları karşıladık. -18 halı saha, 18 suni çim saha ve 55 akrilik zeminli basket sahasını gençlerimizin hizmetine sunduk. Başarılı öğrencilerimizi yurt içi ve yurt dışı kültür gezileri ile ödüllendiriyoruz. Ayrıca tüm öğrencilerimize yönelik şehir içi ve şehir dışı tarihi ve turistik mekanlara geziler düzenliyoruz. Gençleri kucaklayacak daha birçok projeyi hayata geçirmeye amaçlarken ilçemize yönelik yatırımlarımız da artarak devam edecektir.